А. Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха»

Мета: ознайомити з життям і творчістю письменниці, зацікавити учнів, спонукати до читання; розвивати навички виразного читання, аналізу художнього твору, уміння висловлювати власні думки про героїв та художні якості книжки; виховувати любов до книги, прагнення до самопізнання та самовдосконалення.

Обладнання: портрет письменниці, різні видання її творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: роди, жанри, повісь, герой літературного твору.

Хід уроку

I. Аналіз робіт із розвитку зв’язного мовлення (відгуку про книгу)

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Кожна книжка має свою історію, часом дивну й несподівану. Наприклад,

ім’я Пеппі Довгапанчоха вигадала дочка письменниці. Якось маленька дівчинка захворіла й попросила маму розповісти їй якусь цікаву історію про… Слово

ніби само зірвалося у неї з уст і пустило у світ чудову, трохи смішну героїню.

Життя письменників також нерідко схоже на захоплюючі повісті та романи.

До речі, такі твори — про письменників та інших знаменитих людей — дійсно

є, і їх досить багато. Отже, сьогодні йтиметься про Астрід Ліндгрен — «літературну маму» Малюка і Карлсона, який живе на даху, Пеппі Довгапанчохи та

інших цікавих персонажів.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

— Відомий російський письменник Корній Чуковський говорив: «Мета казкарів — виховувати в людині людяність — цю чудову здатність турбуватися чужим нещастям, радіти радощами іншого, переживати чиюсь долю, як свою…»

Ці слова відповідають характеристиці Астрід Анни Емілії Ліндгрен, яка народилася 1907 року у шведській провінції у родині селян-хліборобів. Вона була

звичайною дівчинкою. Але надзвичайна вигадливість та дивовижна фантазія

зробили її улюбленицею всієї дітвори.

Після закінчення школи Астрід виїхала до столиці Швеції Стокгольма, стала працювати секретарем книжкового видавництва. Тоді ж почала складати

різні історії, поєднуючи казку з дійсністю.

А далі було все як зазвичай. Вийшла заміж, народила сина й дочку, які стали її найвірнішими друзями. Спостерігаючи, як ростуть діти, майбутня письменниця зрозуміла, що все розпочинається з дитинства, саме в цей час закладаються риси характеру людини, формується її вдача. Тому так важливо підтримати найкращі риси характеру дитини — добрим словом, гарною книгою, дружньою порадою.

Одного разу дочка Ліндгрен захворіла. Їй було сумно одній удома, адже мама

завжди дуже заклопотана. І вона придумала собі друга — товстенького симпатичного чоловічка, який уміє літати й ховається за картинами, коли хтось заходить. Астрід Ліндгрен почала писати книгу про Карлсона, який був спочатку

слухняним, вихованим, чемним, а потім удався до різних витівок!.. Разом із

донькою письменниця вигадала й Пеппі Довгапанчоху, а коли зламала ногу під

час ожеледиці та змушена була лежати в ліжку, записала історію кумедної дівчинки. 1945 року книга вийшла в світ і стала улюбленою для багатьох поколінь

дітвори. Вона часто перевидавалась, перекладалася іншими мовами, завойовувала призові місця на літературних конкурсах. Популярність Астрід Ліндгрен

була такою великою, що ще за життя їй спорудили аж три пам’ятники!

Але найкращий пам’ятник письменниці — це її твори, любов читачів.

2. Виразне читання розділів книги Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха»

за повним текстом, за додатком або с. 239–259 — за підручником

Є. Волощук

3. Словникова робота за запитаннями учнів

4. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

Хто така Пеппі й чому вона мешкає сама?

Що було дивним у дівчинки? Чому?

Чому Пеппі постійно щось вигадує, фантазує, обманює, говорить нісенітниці і як вона ставиться до вигадок інших людей?

Чому Пеппі завжди намагається привернути до себе увагу?

Чи подобається тобі Пеппі? Чим саме?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Асоціативний вибірковий диктант

Виберіть ті слова, які асоціюються у вас із образом Пеппі:буря, дивна, освічена, спокійна, самотня, фантазерка, серйозна, вигадниця, фокусниця,

артистка, чемна, вразлива, тайфун, «догори ногами», «шкереберть», сонечко, веснянка, веселинка, незвичайна, надзвичайна, забіяка, жадібна, пихата.

VI. Домашнє завдання

Переказувати зміст прочитаного, характеризувати героїв; зробити ілюстрації (можна одягти свою ляльку).

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

«Я радий (рада), що…»;

«Найбільше мені запам’яталося…»;

«Пеппі — це…».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]