Е. Золя «Кар’єра Ругонів». Новаторство та художні особливості роману

Мета: повторити, систематизувати вивчене; допомогти учням краще усвідомити художні особливості твору; розвивати навички аналізування великого епічного твору, висловлювання власних думок та обґрунтування їх прикладами з тексту й цитатами, уміння зіставляти літературні явища з явищами життя; виховувати активну громадянську позицію, кращі людські якості.

Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: узагальнення, систематизація знань, умінь та навичок. Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. Науково-природничий експеримент Еміля Золя вдався — ми в усіх подробицях ознайомилися із життям Франції II половини XIX століття, через долю кількох родин пізнали як історію народу, так і шляхи становлення особистості, розвитку її чеснот і вад під впливом природних та суспільних факторів. Сьогодні ми підсумуємо наші пізнавальні, моральні та естетичні здобутки.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Узагальнення знань, умінь та навичок

1. Літературний диктант ««Так» — «ні»»

Примітка. Відбувається за принципом взаємоперевірки під керівництвом учителя.

1) Еміль Золя — засновник літературного напряму — натуралізму. (Так)

2) Сільвер дотримувався монархічних поглядів, тому виступив проти повстанців. (Ні)

3) М’єтта — молода дружина Сільвера. (Ні)

4) Аделаїда — засновниця роду Ругон-Маккарів. (Так)

5) Фелісіте намагалася таємно управляти своїм чоловіком. (Так)

6) Повстанці з боєм узяли місто Плассан. (Ні)

7) Плассан — це однорідне робітниче місто. (Ні)

8) Ежен повідомляв батька в листах із Парижа про політичні новини та спрямовував його діяльність. (Так)

9) Фелісіте заснувала «жовту вітальню» («салон»), у якій збиралися противники республіканців. (Так)

10) М’єтта загинула, мужньо кинувшись у бій та відстрілюючись. (Ні)

11) П’єр домігся омріяної посади збирача податків та ордена Почесного легіону. (Так)

12) Багато рис героїв, їх поведінку автор пояснює спадковістю. (Так)

2. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру

Поясніть символіку червоного кольору в романі (червоний прапор М’єтти — орденська стрічка — кров на підборах П’єра Ругона — вогник свічки у вікні збирача податків, який помер). (Червоний колір — це кров, пролита за ідеали; це та сама кров,через яку переступили заради досягнення своєї корисливоїмети; Фелісіте, постійно дивлячись із заздрістю на багатийдім збирача податків, побажала господареві смерті, щоб зайняти його будинок, і побажання справдилося, Фелісіте відчуває,що цей гріх — на її совісті, але не мучиться від докорів сумління: мети вони з чоловіком досягли, і не важливо, якою ціною.)

Доведіть, що роман Е. Золя «Кар’єра Ругонів» належить до творів літературного напряму — натуралізму.

Визначте, які художні засоби використав автор у цьому пейзажі, якою є їх роль: «Молоді люди зіперлися на поруччя моста й подивились униз. Під їх ногами глухо, безперервно шуміла

Вьорна, що здулася від дощів. Уверх і вниз за течією, між виярками, де пітьма здавалася ще густішою, можна було розгледіти темні силуети прибережних дерев; де-не-де місячний промінь, ковзнувши по воді, залишав за собою струмінь розплавленого свинцю, який коливався, відсвічуючись, як відблиски на риб’ячій лусці. Ці блискітки надавали сірій водяній пелені таємничу чарівність; вони текли разом із нею під неясними тінями листя. Долина здавалася зачарованим, казковим царством, де тіні й світло жили дивним, примарним життям». (Традиційні епітети, порівняння, метафори у своїй звичайній ролі — увиразнити, деталізувати опис; уся картина ніби готує читача до того, що це таємниче царство захопить і закохану пару, понесе за собою у вир страшних соціальних пристрастей; можна

розглядати це і як віддалений контраст «війни» та «миру».)

3. Міні-диспут «Чи не знімає Золя з людини відповідальності за її вчинки, постійно апелюючи до спадковості?»

4. Інтерактивна вправа «Займи позицію та обґрунтуй її» з питання «Чи є вкладення батьків в освіту дітей хорошою інвестицією?»

Так                                 Не завжди                                       Ні

5. Проблемне питання

Знайомлячись із Францією XIX ст., ми бачимо, що її історія була досить складною, трагедійною. Не оминули французів дві світові війни ХХ ст. Чому ж її рівень серед держав світу є одним із найвищих?

V. Домашнє завдання

Прочитати роман О. Уайльда «Портрет Доріана Грея».

VI. Підбиття підсумків уроку


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]