Основні теми східної поезії, зокрема рубаї Омара Хайяма

Любов - головна тема східної поезії

Східна поезія - це цілий світ, казковий і дивовижний, пронизаний тонким ліризмом і глибиною почуттів, який нагадує легкий дотик вітерцю, що несе тонкий запах жасмину або прекрасної троянди, магнолії або кипариса. І разом з тим вона, як полум'я вогню - непереможна, пристрасна, яка нікого не залишає байдужим.

Серед різноманіття різних тем поезії Сходу все ж можна виділити одну, яка була головною у творчості всіх поетів. Це «вічна» тема любові. Любов - найбільша з чудес в світі, якому неможливо дати яке-небудь точне визначення чи пояснення. Це особливий стан душі людини, здатний змінити її фізично і духовно. Це робота серця і розуму, вона надає життю людини певний сенс, пробуджує її творчі сили і найкращі почуття. Любов була оспівана багатьма поетами у всі часи і у всіх народів. І однією з найбільш яскравих і чудових сторінок в скарбниці світової літератури є вірші про кохання поетів Сходу - Омара Хайяма, Шота Руставелі, Нізамі Гянджеві, Хафіза та інших.

Споконвічно всього іншого - любов.

У пісні юності перше слово - любов.

О, недосвідчена в світі любові неборака,

Знай, що всього нашого життя основа - любов, -

писав в одному зі своїх рубай відомий поет Омар Хайям. Після довгих роздумів він приходить до висновку, що першоосновою людського існування є любов. Передаючи почуття ліричного героя до коханої, Хайям широко використовує метафори. Поет вводить в чотиривірш риторичні запитання, тим самим надаючи рубай ще більшу експресивність, значущість. І образ обраниці, яка для його ліричного героя дорожче самого життя, стає ще більш привабливим.

Ти, кого я обрав, всіх миліше для мене.

Серця палкого жар, світло очей для мене.

У житті є хоч що-небудь життя дорожче?

Ти і життя дорожче моєго для мене.

У ліриці іншого поета Сходу - Хафіза також переважає тема любові. Улюблена для ліричного героя - ніжна, красива троянда, до якої несуть його мрії.

Вітер, ніжний, окрилений, благовісник краси,

Віднеси привіт мій жагучий тій одній, що знаєш ти.

Розкажи їй, що зі світла віднесуть мене мрії.

Якщо мені від неї не буде тих нагород, що знаєш ти.

І свою улюблену - єдину - поет готовий оспівувати нескінченно.

Чи не орлом я бути бажаю і парити на висоті:

Соловей-Хафіз ту троянду буде співати, що знаєш ти.

Любов - рушійна сила вчинків героїв поеми геніального грузинського поета Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі». Автанділ і Таріел готові вчинити будь-який подвиг в ім'я любові. Таріел йде війною на хаватів і перемагає їх, виконуючи бажання своєї коханої Нестан-Дареджан.

Основними темами газелей азербайджанського поета Нізамі також є любов, переживання закоханого, краса коханої, її принади і капризи. Нізамі недарма вважають знавцем найтонших струн людської душі, співаком світлих і чистих почуттів. Любовна лірика його оригінальна і щира. Рядки віршів поета передають відтінки кожної миті душевного переживання.

Спустилася ніч. З'явися Місяць, в мій будинок, прийди на мить!

Душа бажанням повна, прийди подивись на мить.

Ти життя хлюпка криниця, витоків існування,

Недарма я до тебе припав - пригорнись до грудей на мить!

Вічної темі любові присвячена і найбільш популярна з поем Нізамі «Лейлі і Меджнун». Любов для героїв поеми стає головним і єдиним змістом їх життя. А вірність і відданість закоханих стверджує неминущу цінність цього почуття.

В долоні ляскай, веселись, улюблена з тобою!

З чаші ніжності її блаженства пий вино.

Тому, хто любить і любим, єдина порада,

У будь-якому з цих двох світів притулок дано, -

стверджує в одній зі своїх газелей Нізамі Гянджеві.

Вірші про кохання поетів Давнього Сходу - яскрава і незабутня сторінка світової літератури, яка допомагає нам осягнути світ, подолати всі негаразди і труднощі, випробувати найбільшу на землі насолоду, ім'я якому - любов.

Основні теми рубаї Омара Хайяма


Стародавній Схід. Прекрасний і благодатний рай, славний своїми казковими палацами, стародавніми мінаретами, незвичайними садами з екзотичними рослинами, легендами, повними нерозгаданих таємниць. І, звичайно ж, людьми, серед яких чи не найбільш відомим є великий поет і філософ Сходу Омар Хайям. Надзвичайно талановита людина, всебічно освічена, він був відомим для свого часу вченим - фізиком і математиком, астрономом і філософом, але ми знаємо його як поета, неперевершеного майстра рубай - однією з найскладніших форм східної поезії.

Творчість О. Хайяма відрізняє філософська глибина суджень і лаконічність поетичних форм, сміливість висловлювань і реалістичне сприйняття світу. Істина - ось головне, до чого має прагнути людина. Пізнання необхідне, але все пізнати неможливо. До такого висновку приходить поет:

Багато років розмірковував я про життя земне.

Незрозумілого немає для мене під місяцем.

Мені відомо, що мені нічого не відомо!

Ось остання правда, відкрита мною.

У чому сенс життя людини? Як вона повинна прожити її?

Немає в світі буття прекрасніше щастя життя.

Як проживеш її - так і пройде воно, -

стверджує Омар Хайям.

Які справжні цінності життя? В уявленні поета - це свобода («нічиїм владикою, нічиїм рабом не бути»), глибокі знання, спілкування з мудрими людьми, з природою, з друзями і, зрозуміло, - любов.

Життя - мить. Вино - від печалі бальзам.

День пройшов безжурно - хвала небесам!

Будь задоволений тобі призначеною часткою,

Не намагайся її переробляти сам.

Влучні, чіткі і лаконічні рубаї поета привертають нас не тільки глибокою мудрістю, але і відчайдушною сміливістю, справедливістю. У них ми бачимо бунтаря і борця за краще майбутнє.

Якщо млин, баню, розкішний палац

Отримує в подарунок дурень і падлюка,.

А гідний йде в кабалу через хліба,

Мені плювати на твою справедливість, творець!

Батьківщина, земля батьків теж були предметом уваги видатного поета. В одному зі своїх рубай він пише:

Азіатському часу я псалми свої співав,

Тричі проклятим плем'ям я пишатися вмів.

Відомі також рубаї Омара Хайяма про Всесвіт і перебуванні в ньому людини. «Того, що суджено, боятися не треба», але жити все ж необхідно за законами добра, любові, людяності. І саме любов поет вважає найбільшою зі всіх земних радощів, це основа людського буття.

Рубаї Омара Хайяма - джерело народної мудрості. Всі вони мають пізнавальний і повчальний сенс, його філософські повчення схожі на прислів'я чи приказки.

Ми джерело веселощів - і скорботи рудник.

Ми вмістилище скверни - і чисте джерело.

Людина, немов у дзеркалі світ, - багатоликий.

Він нікчемний - і він же безмірно великий!

Багато століть відділяють нас від того часу, коли були створені ці прекрасні, ємні й точні, дотепні і іронічні рубаї поета - доброго і мудрого, закоханого в життя людини. Читаєш їх, і створюється враження, що розмовляєш з сучасником, який дає тобі добрі і мудрі поради, вчить жити по совісті, відкриває світ.


Матеріали схожої тематики:


Антуан де Сент-Екзюпері [7] Вільям Шекспір [11] Генрік Ібсен [4]
Генріх Гейне [2] Ґюстав Флобер [1] Даніель Дефо [5]
Данте Аліґ'єрі [2] Джек Лондон [5] Джордж Байрон [2]
Ернест Хемінґвей [1] Йоганн Гете [8] Марк Твен [5]
Мігель де Сервантес [6] Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [3]
Рей Бредбері [5] Франц Кафка [4] Фредерік Стендаль [5]
Чарлз Діккенс [2] Інші зарубіжні автори [77]