Як я розумію зміст виразу «езопова мова». Моя улюблена байка Езопа

Як я розумію зміст виразу «езопова мова»

Всім відомий вираз «езопова мова» прийшов до нас із Древньої Греції і пов'язаний з ім'ям і творчістю відомого байкаря Езопа. Основна думка в байках не висловлювалася прямо, була як би зашифрована, а щоб читач її зрозумів, Езоп вдавався до особливої «системи обманних засобів», алегоричності, що увійшла згодом у широкий обіг як езопова мова.

Головними героями байок Езопа найчастіше є тварини, але вони своїми пороками так схожі на людину, що читач відразу розуміє, про що йде мова. Ось одна з відомих байок Езопа - «Лисиця і виноград». «Голодна лисиця помітила звісивше з лози гроно винограду і хотіла було дістати її, але не могла. Пішла вона й каже: «Він ще не дозрів». Інший не може доробити що-небудь через нестачу сил, а винить у цьому випадок ». Байка ця коротка, але дуже змістовна і повчальна. Завдяки езоповій мові читач прекрасно розуміє, що Езоп має на увазі людей, які в своїх невдачах часто готові звинуватити кого завгодно, але тільки не себе.

У байці «Селянин і його сини» вмираючий батько пропонує синам обшукати виноградник, в якому він заховав усе, що мав. Сини усередині перекопали весь виноградник в надії знайти скарб. Скарбів вони так і не виявили, і автор підводить читача до головної думки: скарб - це вміння добре трудитися, адже добре зораний виноградник дав багатий урожай. А ось у байці «Діти хлібороба» Езоп, використовуючи алегоричну мову, переконує нас в тому, що головне в житті людей - мир і злагода. Хлібороб ясно і доступно пояснив своїм дітям, у чому їхня сила: вони переконалися, що в'язку хворосту зламати неможливо, а одну Хворостинку легко і просто. Так і в житті - якщо ти один, то кожен може здолати тебе, якщо ж поруч з тобою друзі, ти непереможний.

Чудово володів езопівською мовою і російський байкар І. А. Крилов. Нам важко уявити своє життя без його байок. Адже і сьогодні, куди не глянь, живуть і розкошують його герої: ось Вовк принижує і ображає нещасного Ягня, ось Ворона заслухалась улесливою промовою Лисиці, а ось і Осел, «розумно» міркує про мистецтво.

Читаючи байки Езопа і І. А. Крилова, вдумуючись в їх алегоричний сенс, ми часто впізнаємо в їх героях себе, добре розуміючи езопову мову, якою досконало володіли великі байкарі. І як знати, може, хтось, подивившись на себе з боку, виправиться. Так хочеться в це вірити!

Моя улюблена байка Езопа

Про творчість давньогрецького байкаря Езопа я вперше дізнався на уроці літератури і був дуже здивований. Виявляється, саме за його сюжетами написані відомі нам байки І. А. Крилова: «Вовк і Ягня», «Ворона і Лисиця», «Бабка й Мураха».

Я спробував дізнатися про життя Езопа, але достовірних відомостей про нього не збереглося, зате легенд - безліч: що був він рабом і калікою, що за розум, винахідливість і кмітливість його ненавиділи багаті і що загинув Езоп у Дельфах. Місцеві жителі, як свідчить переказ, скинули його зі скелі за святотатство. Байки Езопа я прочитав із задоволенням, і мені вони дуже сподобалися. Короткі, змістовні, повчальні. У них автор висміює багато людських пороків: хитрість і лінь, лицемірство і брехня, боягузтво і заздрість. Прочитаєш байку і мимоволі задумаєшся - не про тебе чи йде мова? Адже, на жаль, у своїх вчинках і справах ми часто буваємо схожі на героїв байок.

Найбільше мені сподобалася байка Езопа «Діти хлібороба». Сюжет її дуже простий, але змушує задуматися багато про що. В одного селянина були діти, але ніяк вони не могли жити дружно. Батько часто намагався їх мирити, але все без толку. Тоді він вирішив на ділі показати, що дає людям мир і злагода. Попросив він дітей принести з лісу в'язку хворосту і наказав переламати її. Як не старалися діти, але так і не змогли виконати завдання батька. Розв'язав батько в'язку і дав кожному по хворостинці. А коли вони легко і просто переламали їх, селянин сказав: «Так і ви, діти. Якщо будете дружні, вас не здолають жодні вороги, а якщо будете жити в сварці, то кожен вас зможе перемогти ». Діти отримали хороший урок: вони побачили, як легко перемогти людину, якщо вона одна, і зрозуміли головне - сила людей в їх єднанні, дружбі, мирі та злагоді.

Наша історія знає чимало прикладів, коли в скрутну для Батьківщини хвилину люди об'єднувалися, забувши всі чвари і розбрати, в єдине ціле і ... перемагали.

Я і в класі, на уроці літератури, прочитав цю байку однокласникам. Хочу, щоб наш клас був згуртованим і дружним, а байка Езопа «Діти хлібороба» - наочний приклад того, що без дружби, взаєморозуміння і згоди не прожити.


Матеріали схожої тематики:


Антуан де Сент-Екзюпері [7] Вільям Шекспір [11] Генрік Ібсен [4]
Генріх Гейне [2] Ґюстав Флобер [1] Даніель Дефо [5]
Данте Аліґ'єрі [2] Джек Лондон [5] Джордж Байрон [2]
Ернест Хемінґвей [1] Йоганн Гете [8] Марк Твен [5]
Мігель де Сервантес [6] Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [3]
Рей Бредбері [5] Франц Кафка [4] Фредерік Стендаль [5]
Чарлз Діккенс [2] Інші зарубіжні автори [77]