Оноре де Бальзак. Образ Гобсека у однойменній повісті

Гроші та їх роль в житті людей - ось головна тема творчості Бальзака. Його твір «Гобсек» відкриває завісу над людськими вадами, показує справжні обличчя, вивертає душі. Але головна тема повісті - згубна влада грошей. Лихвар Гобсек виступає в образі, що уособлює владу грошей. Любов до золота, прагнення до збагачення знищують у ньому всі людські почуття, перетворюють його в скелю. Але чи так це? Його жага до грошей пояснюється страхом бідності, адже він у 10 років пішов з дому, він знав ціну життю, шматкові хлібу. Мабуть кожен, хто прожив би його життя, став би таким самим - скнарою.

Володіючи мільйонним статкомом, Гобсек веде життя відлюдника, сплачує лише 7 франків податку. Але який він з тими людьми, які до нього звертаються за послугами! Він нещадний, глухий до всіх благань і прохань, він нагадує щось бездушне і непохитне. Він грає роль божества, яке стягує плату за гарне життя, яке хочуть вести його клієнти. Тільки цій людині відомі нікчемні особи вельмож, які за титулами ховають гнилі душі. Так, Жан-Естер ван Гобсек насолоджується владою, він любить розважатися подібним чином.

Але життя невблаганне ні перед ким, ставши уособленням влади золота, Гобсек помирає в бідності, незважаючи на гниючі дорогі страви, дорогі предмети мистецтва і коштовності. Він не був багатим, оскільки не розпоряджався своїми грошима, він тільки накопичував їх. Але все ж, він знав смак життя. І вмираючи, спрямувавши свій погляд на купу золота, припорошену золою в каміні, він напевно усвідомлює найважливішу ціну - ціну повнокровного життя.

Цінність повісті для молодого покоління читачів полягає в наступному: важливо визначати для себе пріоритети в житті. На перший погляд здається, що гроші керують у житті, але насправді, гроші та золото лише інструмент в руках людей, і тільки люди у праві керувати життям. Не всім це під силу, але хто наважиться взяти на себе цю відповідальність - той знайде щастя.

А більш старше покоління, зайвий раз зможе замислитися над своїми цінностями. Поставить собі запитання, чи не настав час щось змінити в своєму житті? Адже час коштує занадто дорого, щоб його витрачати бездумно.


Матеріали схожої тематики:


Антуан де Сент-Екзюпері [7] Вільям Шекспір [11] Генрік Ібсен [4]
Генріх Гейне [2] Ґюстав Флобер [1] Даніель Дефо [5]
Данте Аліґ'єрі [2] Джек Лондон [5] Джордж Байрон [2]
Ернест Хемінґвей [1] Йоганн Гете [8] Марк Твен [5]
Мігель де Сервантес [6] Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [3]
Рей Бредбері [5] Франц Кафка [4] Фредерік Стендаль [5]
Чарлз Діккенс [2] Інші зарубіжні автори [77]