Основні цінності поеми Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі»

Основні цінності: любов і дружба у поемі Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі»

Дружба - найцінніший скарб. Недарма кажуть, що людина без друзів, як дерево без коріння. Образи мужніх героїв, сильних і непохитних у випробуваннях, вірних і відданих в любові і дружбі, створив великий грузинський поет Шота Руставелі у своїй безсмертній поемі «Витязь у тигровій шкурі». Герої поеми - Таріел, Автанділ, Ростеван, Фрідон, Нестан-Дареджан, Тінатін - втілюють моральні ідеали свого народу. Чесність, справедливість, безприкладна мужність, відданість і вірність своїм коханим, готовність до подвигу в ім'я любові особливо відрізняють Таріела та Автанділа.

На прохання своєї коханої Тінатін Автанділ протягом трьох років шукає витязя в тигровій шкурі - Таріела. Коли він нарешті знаходить його в глухому безлюдному місці, той відкриває йому свою таємницю. Таріел - син одного із семи царів, які колись були правителями Індостану, шестеро з них шанували своїм владикою Фарсадан, у якого була гарна дочка Нестан-Дареджан. Убитий красою дівчини, Таріел три дні і три ночі лежав непритомний, а коли піднявся з ліжка, «в серці його тліла вогненна рана». Нестан-Дареджан попросила Таріела в ім'я любові до неї розбити Хатавей.

Для закоханого пристойний Подвиг, витязя гідний. Встань, обрушся на Хатавей. Утихомир їх край розбійний.

Зібравши велике військо, Таріел пішов війною на Хатавей і швидко розбив їх. Але красуня Нестан-Дареджан зникла, і Таріел кидається на пошуки своєї коханої. В одному з міст він зустрів пораненого, який назвався Фрідоном, царем мульга-занзара. Таріел не залишив у біді Фрідона, а той допоміг йому в пошуках Нестан-Дареджан. Але сліди її загубилися, і тільки одного разу новий друг Таріела побачив човен, в якому була прекрасна полонянка. Не знайшовши коханої, Таріел відпустив усіх своїх рабів, попрощався з Фрідон і оселився в лісі, серед диких звірів. Він знайшов там печеру, розбив казкових чудовиськ, які охороняли її, і став жити там, вдягнувшись у плащ, який пошив із шкіри тигра на знак печалі про свою кохану.

Дізнавшись історію Таріела, Автанділ запропонував йому свою дружбу і зголосився допомогти знайти Нестан-Дареджан. А поки він повинен з'їздити до своєї нареченої цариці Тінатін:

Я повернуся до тебе, мій витязь, Голова моя порукою, І не вік ти будеш плакати, Засмучений розлукою, - Діву полонену знайду я І поверну тебе нареченій, А не так - ворогом убитий, Я помру з тобою разом.

Повернувшись на батьківщину після трьох років поневірянь, Автанділ повідав цариці все, що дізнався про Таріеля - Витязя у тигровій шкурі, і зізнався, що повинен повернутися до нового друга. У вірності дружбі і любові він бачить свій найвищий обов'язок:

Про друзів мати турботу ніколи не шкідливо людям.

Своє рішення виїхати він пояснює тим, що дав клятву другу: «Ураженого судьбою я не в силах обдурити». Розшукуючи Нестан-Дареджан, Автанділ прибув до Мульгазан - царства Фрідона - і представився йому як названий брат Таріела. Побратавшись з Фрідоном, він знову відправився на пошуки Нестан-Дареджан. Незабаром йому вдалося напасти на її слід: вона перебувала в фортеці Каджеті.

Автанділ і Таріел, отримавши підтримку Фрідона, пішли штурмувати фортецю. Битва закінчилося блискучою перемогою витязів. Перебивши залишки Каджая і погрузивши на верблюдів здобич, воїни відправилися в зворотний шлях із звільненою царівною.

Друзі прибули в царство Фрідона, де відсвяткували пишне весілля Таріела і Нестан. А потім Таріел пішов у Аравію разом з Автанділом, щоб допомогти йому добитися руки цариці Тінатін. Коли ж друзі прибули в Аравію і попросили владику віддати Автанділу в дружини Тінатін, цар з радістю погодився.

І сказав їм цар: «Мої діти! Дай вам Бог з великою славою, У довголітті і світі керувати моєю державою».

А Таріел став володарем цілої Індії, де запанували закон і справедливість. А якщо вимагалося захистити країну від ворогів, на допомогу йому завжди приходили вірні друзі Автанділ і Фрідон.

Так дружба і братерство Автанділа, Таріела і Фрідона допомогли їм не тільки знайти і звільнити Нестан-Дареджан, знайти особисте щастя в любові, але і відновити справедливість у державі. Дружба і любов - дві великі сили.

«Витязь у тигровій шкурі» - пам'ятник грузинської культури XII століття

Поема Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі» з'явилася в період розквіту грузинської культури в XII столітті. Автор її - геніальний грузинський поет - був представником знатного роду, наближеного до царського двору. Є достовірні відомості про те, що він був міністром фінансів у цариці Тамари. Це був один із найбільш освічених і талановитих людей свого часу. Грузинський народ вважав його царем поезії.

Шота Руставелі глибоко освоїв досягнення культури свого часу, був знайомий з творами грузинських письменників і поетів, народними легендами і переказами. Спираючись на багатовікові культурні традиції грузинського народу, міфи і сказання, Руставелі створив великий твір, який і сьогодні являє собою цінність не тільки для народу Грузії, але і для всіх народів, бо славить культ людської особистості, гуманізм, любов і дружбу.

Герої поеми втілюють у собі моральні ідеали народу. Таким ми бачимо царя Аравії Ростеван - справедливого владику і безстрашного воїна, поблажливу і добру людину, царівну Тінатін - дівчину чудової краси, яка, ставши царицею, наказала дістати з підвалів казну і роздати гроші простим людям.

Мужні витязі Таріел і Автанділ - справжні герої. Їх відрізняють хоробрість і мужність, готовність до подвигу в ім'я любові. Саме любов - рушійна сила їх вчинків. Виконуючи бажання своєї коханої Нестан-Дареджан, Таріел йде на війну і перемагає хаватів. Автанділ на прохання своєї нареченої - цариці Тінатін - вирушає на пошуки витязя в тигровій шкурі. І обидва витязя, подолавши всі перешкоди, знаходять зниклу з Індії Нестан-Дареджан.

Для Автанділа, Таріела і Фрідона дружба - одна з найбільших цінностей. «Боже! Чи є щось на світі друга вірного дорожче », - вигукує Таріел, коли почув, що Автанділ готовий служити до самої смерті. Автанділ, йдучи на виручку друга Таріела, обіцяє йому:

Діву полонену знайду я І поверну тебе нареченій. А не так - ворогом убитий Я помру з тобою разом.

У вірності дружбі і любові бачить він свій високий обов'язок. Таким же самовідданим воїном, вірним другом виступає в поемі і Фрідон, який допомагає Таріелу і Автанділу перемогти Каджая.

Поема «Витязь у тигровій шкурі» не тільки прославляє любов і дружбу, але й засуджує зрадництво, хитрість, підступність, стверджує ідеали добра, справедливості, братерства.

Саме ці ідеали допомагають героям впоратися з усіма негараздами, знайти щастя в коханні, відновити порядок і справедливість у своїй державі.

Поема Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі» є справжнім духовним скарбом нації, видатним пам'ятником грузинської культури, але разом з тим це найбільший твір світової літератури. Геніальний поет задовго до епохи Відродження зумів підняти людину, створити культ людської особистості. Саме в гуманізмі поеми складається її найбільша цінність для всіх народів. А в Грузії, на батьківщині поета, поему шанують нарівні зі Святим Письмом. Такої оцінки свого твору вдається заслужити далеко не кожному автору.


Матеріали схожої тематики:


Антуан де Сент-Екзюпері [7] Вільям Шекспір [11] Генрік Ібсен [4]
Генріх Гейне [2] Ґюстав Флобер [1] Даніель Дефо [5]
Данте Аліґ'єрі [2] Джек Лондон [5] Джордж Байрон [2]
Ернест Хемінґвей [1] Йоганн Гете [8] Марк Твен [5]
Мігель де Сервантес [6] Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [3]
Рей Бредбері [5] Франц Кафка [4] Фредерік Стендаль [5]
Чарлз Діккенс [2] Інші зарубіжні автори [77]