Джером Девід Селінджер "Дев'ять оповідань"

Джером Девід Селінджер - один з найбільш неоднозначних письменників ХХ століття. Його найбільш відомий твір - роман «Над прірвою в житі» (The Catcher in the Rye). Мабуть, його навіть можна назвати magnum opus Селінджера. Це - єдиний роман письменника, який вважав за краще працювати в жанрі новел і оповідань, більш коротких і, як це не парадоксально, більш містких. Кажуть, стислість - сестра таланту. Уміння сказати не більше, ніж потрібно, зустрічається далеко не у багатьох творчих особистостей, але Селінджер володів таким талантом сповна. У своїх невеликих за обсягом історіях він зумів описати життя в усіх його проявах: радісних, сумних і навіть жахливих. При цьому кожна новела - унікальна, зі своїм настроєм і підтекстом.

Першою роботою письменника була розповідь «Підлітки» (The Young Folks), написана в 1940 році. Але популярність Селінджеру принесла розповідь «Добре ловиться рибка-бананка" (A Perfect Day for Bananafish), видана в 1948 році. Саме після виходу в світ цієї історії письменникові запропонували укласти контракт з престижним тижневиком The New Yorker. Саме в цьому тижневику до сьогоднішнього дня вперше публікується більшість премійованих або відомих американських оповідань. Завдяки розповіді, пізніше (в 1953 році) з'явився збірник «Дев'ять оповідань» - такий же незвичайний і своєрідний, як і його автор. У ньому ж був надрукований другий з найвідоміших оповідань Селінджера: «Дорогій Есме - з любов'ю і всякою мерзістю» (For Esmй - with Love and Squalor). Журнал «Time» назвав його «кращим і найтеплішим з«Дев'яти оповідань». Найбільш популярним зі збірки він був і у читачів - найбільше листів від шанувальників Селінджер отримав саме за «Есме». І дійсно, в той час як «Добре ловиться рибка-бананка» виливає ноти песимізму і безнадії, оповідання «Дорогій Есме ...» немов випромінює надію і віру в краще.

Історії в збірнику показують життя з дуже різних сторін. Зустрічаються ситуації буденні, наприклад, подружня зрада, як в оповіданні «І ці губи, і очі зелені" (Pretty Mouth and Green My Eyes), забавні (оповідання «Блакитний період де Дом'є-Сміта» (De Daumier-Smith's Blue Period)). Є історії абсолютно дивовижні. Фінал тієї ж «рибка-бананка» залишає по собі відчуття легкого шоку і цілковитої несподіванки. А історія «У човні» (Down at the Dinghy) здасться читачеві зовсім повсякденною і знайомою: це ж розповідь про маленьку дитину. Історія про хлопчика, який тікав з дому, але от тільки ніхто не знав, чому.

Особливе місце займає історія «Людина, яка сміялася» (The Laughing Man). Багатьом вона нагадає про «дворове» дитинство, коли друзі, історії та посиденьки біля вогнища володіють неймовірною значимістю і привабливістю, а старші хлопці заробляють авторитет бойовими шрамами і «героїчними» сутичками. Але сумна нота цієї історії - втрата віри в себе і свої сили, - залишає після себе світлу печаль по «людині, яка більше не сміється».

Розповіді настільки різнопланові, настільки неоднозначні, що всі спроби загального аналізу «для всіх» виглядають досить слабкими. Дослідники і літературознавці намагаються аналізувати їх з позицій захоплень Селінджера (а в цьому списку були буддизм, йога, акупунктура і багато інших). Це їх право. Але кожна людина з будь-якого твору мистецтва, будь то живопис, музика чи література, черпає свої унікальні враження.

Збірка «Дев'ять оповідань» настільки оригінальна, суперечлива і дивна книга, що жоден читач не залишиться байдужим. У кожній історії стільки ідей, почуттів і настроїв, що після їх прочитання кожному знайдеться щось для роздумів.


Матеріали схожої тематики:


Антуан де Сент-Екзюпері [7] Вільям Шекспір [11] Генрік Ібсен [4]
Генріх Гейне [2] Ґюстав Флобер [1] Даніель Дефо [5]
Данте Аліґ'єрі [2] Джек Лондон [5] Джордж Байрон [2]
Ернест Хемінґвей [1] Йоганн Гете [8] Марк Твен [5]
Мігель де Сервантес [6] Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [3]
Рей Бредбері [5] Франц Кафка [4] Фредерік Стендаль [5]
Чарлз Діккенс [2] Інші зарубіжні автори [77]