Українські народні звичаї, перекази і повір'я в повісті М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом»

Чи не хочете поколядувати у Різдвяну ніч? Не знаєте, як це робиться? Прочитайте повість М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом» і дізнаєтеся про ці народні звичаї.

А тепер, узявши мішки і торби, вирушимо колядувати в Диканьку. Всюди веселощі, сміх. Парубки та дівчата співають колядки, бажають здоров'я господині, господареві, дітям і всьому дому, не забуваючи підставляти мішки, куди щедрі господарі кидають ковбасу, вареники, а іноді і мідну монету. Здається, жителі Диканьки готові всю ніч так веселитися!

Ну а що за Різдвяна ніч без чорта і відьми! Ось і вони! «Через трубу однієї хати клубами посунув дим і разом з димом піднялася відьма верхи на мітлі». Це Солоха! Недарма в селі подейкують, що у неї ззаду хвіст «завбільшки не більше бабиного веретена» і що вона ще в позаминулий четвер, перетворившись чорною кішкою, перебігала людям дорогу. А пастух Тиміш Коростявий бачив, як відьма, тобто Солоха, з розпущеною косою і в одній сорочці доїла корів. Але незважаючи на це, багато хто в Диканьці люблять зайти до Солохи, «поїсти жирних з сметаною вареників», поговорити з нею в теплій хаті. Відьма відьмою, а господиня вона хороша! Любить погостювати у Солохи і чорт. Ось і зараз, який піднявся в небо слідом за відьмою, він намагається вкрасти місяць, щоб помститися своєму заклятому ворогові ковалю Вакулі. «Схопивши обома руками місяць і дуючи», чорт поспішно ховає його в кишеню і відправляється в гості до Солохи. Але не довелося чорту відсвяткувати Різдвяну ніч. Любитель спокушати і дурити інших, він «був сам обдурений». Вакула, піймавши чорта, заставляє його служити собі. Згадавши народне повір'я, коваль хрестить чорта, і той заспокоюється, робиться тихий, як ягня. Вірою і правдою служить він Вакулі, а вранці, почувши спів перших півнів (вже дуже чорти їх бояться), намагається втекти від Вакули. Але коваль встигає схопити за хвіст свого «приятеля» і, щоб тому надалі не кортіло дурити людей, від душі «дякує» чорта, ударивши його трьома ударами лозиною.

Повість М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом» допомогла мені дізнатися звичаї і повір'я українського народу, про які я раніше не знав.


Матеріали схожої тематики:


Гоголь М.В. [31] Гончар О.Т. [19] Довженко О.П. [43]
Карпенко-Карий І.К. [22] Кобилянська О.Ю. [49] Костенко Л.В. [29]
Котляревський І.П. [23] Коцюбинський М.М. [35] Кочерга І.А. [11]
Куліш М.Г. [13] Куліш П.О. [22] Леся Українка [78]
Марко Вовчок [24] Нечуй-Левицький І.С. [34] Остап Вишня [12]
Панас Мирний [37] Сковорода Г.С. [21] Сосюра В.М. [15]
Стус В.С. [15] Франко І.Я. [32] Шевченко Т.Г. [119]
Інші українські автори [84]