Над чим змушує задуматися оповідання В. М. Шукшина “Образа”?

Люди, що з нами відбувається? Треба людиною бути…В. Шукшин. В оповіданні Василя Макаровича Шукшина "Образа” мова йде про звичайний життєвий випадок, свідком або учасником якого може виявитися кожний з нас у будь-яку хвилину: у транспорті, у магазині, у будь-якій установі. Це, на жаль, стало повсякденною реальністю. Мова йде о… хамстві, звичайному хамстві. Сашка Єрмолаєву нахамила продавщиця, неї підтримала черга. І все це в присутності дочки, що ще в силу свого віку не може зрозуміти, що трапилося, але серцем почуває, що ці тітки й дядьки "погані”, вони скривдили її тата. І Сашка соромно перед дочкою за цих людей.

Як надійти йому? Може, промовчати, повернутися й піти? Як говориться, чолом стіну не прошибиш, тільки шишки собі наб’єш. А цих людей словом не переконаєш. І грубіянку-продавщицю, і людей із черги, що підтримали її, особливо Плаща-Чукалова. Але адже далеко не кожна людина зможе хоча б зовні спокійно перенести образу. Просто не зможе. Тоді, може бути, простіше на брутальність відповісти брутальністю, відвести душу й відразу забути про те, що трапилося,? Як говорять у народі, коли не вистачає слів, допомагають вираження. Але знов-таки не кожна людина може опуститися до брутальності й хамства. По своєму складі він не може цього. Але є ще один аргумент - сила, до якого й вирішив звернутися Сашка Єрмолаєв. У цьому випадку цей аргумент - молоток. І тільки щаслива випадковість, тільки втручання дружини запобігло катастрофі, інакше могло відбутися непоправне.

У стані афекту, не розрахувавши сили, Сашка міг би вбити людини… А це вже найстрашніше. Як потім жити далі, знаючи, що ти позбавив життя нехай і поганого, але людини. Убити когось - це вбити й більшу частину своєї душі, самого себе. Це однозначно. Що може бути сутужніше й страшне життя з постійним відчуттям своєї провини, вічними каяттями совісті? Про цьому страшно навіть подумати. Тому що ж бути? Сам автор не дає однозначної відповіді, але як би між іншим говорить: "…Адже ми самі розплодили хамів, самі,;. Ніхто нам їх на парашутах не закинув…”. Виходить, він залишає рішення на совісті кожного з нас.

Я особисто в подібній ситуації просто б розплакалася й довго не могла забути що пройшли. А тим часом беззаконня, сваволя й хамство все множаться. Ми живемо серед розлючених, агресивно настроєних, грубих людей. І брутальність, до нещастя, стає як би нормою поводження й спілкування. Якщо тобі спокійно, доброзичливо відповіли, то ти сприймаєш це не як норму, а як рідке й приємне виключення. І в цьому світі зла усе сутужніше жити кожному з нас і всім разом. Поневолі задаєш те ж питання, що й Василь Макарович Шукшин: "Люди, що з нами відбувається?”

Так, що з нами відбувається? До чого ми йдемо? У цьому швидкому ритмі життя, напевно, обов’язково потрібно знайти хвилину й згадати істину: "Треба людиною бути”. Бути людиною…


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]