Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан»

Мета: повторити відомості про життя Ж. Верна; сформувати уявленняпро роман як літературний жанр, вчитися працювати з текстом, перевірити знання тексту розділів домашнього завдання; виховувати повагу до високих моральних цінностей.

Обладнання: картки з кросвордом, тексти роману, картина І. Айвазовського

«Дев’ятий вал».

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Людина — що цегла: обпалюючись,

вона стає твердою.

Б. ШоуХід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Кросворд навпаки

-Пригадаємо деякі події з життя Ж. Верна. До слів у кросворді придумайте

тлумачення.Відповіді

1.В якій країні жив Ж. Верн?

2.Що Ж. Верн вивчав у Парижі?

3.Д е відбуваються дії роману «Із Землі на Місяць»?

4.У якому місті народився письменник?

5.Д о якої країни хотів вирушити 11-річний Ж. Верн?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Словникова робота

Роман— великий епічний твір, що зображує історію життя багатьох героївпротягом тривалого часу.

2. Бесіда за прочитаними розділами. Робота з текстомІ–ІІ розділи

-Як називалося судно, на якому пливли герої? («Пілігрим»)

-Розкажіть про пасажирів судна. Чому вони опинилися на «Пілігримі»?

-Що ви дізналися про екіпаж судна?

-Які почуття викликають у вас герої твору?

-Знайдіть у тексті описи зовнішності героїв. Доповніть їх усними характеристиками героїв.

Місіс Уелдон, Джек — хоробрі, витривалі, мужні.

Бенедикт — дивний дослідник-ентомолог.

Дік Сенд — рішучий, відважний.

Негоро — дивний, потайний.

Капітан Халл — справедливий, професіонал.

IV розділ

-Які герої з’являються на борту «Пілігрима»?

-Зачитайте уривки, присвячені потерпілим на судні «Вальдек».

-Хто, крім людей, був на затонулому кораблі? (Собака Дінго)

-Розкажіть, що дивного було в поведінці Дінго? Як він ставився до людей насудні?

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

-Які головні труднощі виникли в героїв роману на морському шляху? (Капітан був юним і не мав належного досвіду. Загибель екіпажу; врятованінегри не знали морської справи; підступність Негоро; буря, шторм.)

-Як поводилися герої за цих складних обставин? Які риси характеру проявили? Як ставилися одне до одного? (Вони були мужніми, сміливими, сильними духом людьми, які прагнули за будь-яких умов подолати труднощі.)

2. Робота з епіграфом

-Чи відповідає характерам героїв твору вислів Б. Шоу? Поясніть свою думку.

3. Слово вчителя

— Закінчити урок буде доречно словами драматурга Б. Шоу: «Людина —що цегла: обпалюючись, вона стає твердою».

В мире много сил великих,

Но сильнее человека

Ничего на свете нет.

IV.Домашнє завдання

Прочитати розділи 14, 17, 18, підготувати цитати до образу Діка Сенда.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]