Історичний колорит і романтика пригод у творі Скотта "Айвенго"

Мета: продовжити знайомство зі змістом роману та його персонажами; вдосконалити вміння учнів цілісно сприймати твір великого обсягу, підбирати матеріал, що характеризує образи персонажів; перевірка знання змісту твору, вміння орієнтуватися в тексті; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність; виховувати вміння бачити асоціативні зв’язки між різними видами мистецтва, сприймати ілюстрації до твору.

Обладнання: портрет письменника; ілюстрації до роману худ. І. Кускова (М.: Детская література, 1980).

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слово вчителя

- Ми, мешканці країни Читалії, продовжуємо мандрувати разом з героями В. Скотта середньовічною Англією. Сьогодні ми дізнаємося, які небезпечні пригоди довелось пережити героям твору, з’ясуємо, в чому можуть проявлятися підступність і жадібність, що таке справжня краса, вірність та вдячність, і чи є мужність та шляхетність ознаками лише лицарського стану.

- Щоб не блукати лісовими стежинами й уникнути небезпеки, давайте складемо план досліджуваного фрагменту роману.

2. Робота над приблизним планом (складається за допомогою учителя)

1) Повернення з турніру (у формі переказу, див. 3.1).

2) Напад невідомих (у формі переказу епізоду, див. 3.2).

3) Зустріч Гурта і Вамби з лісовими розбійниками (у формі кросворда, див. 3.3).

4) У замку Фрон де Бефа - становище полонених (у формі вибіркового переказу, див. 3.4 а, б, в, г):

а) Седрик і Ательстан;

б) леді Ровена;

в) Ісаак;

г) Ребека.

5) Ультиматум (у формі кросворда, див. 3.5).

6) Прихід монаха (у формі бліц-опитування, див. 3.6).

7) Штурм замка (у формі репортажу, див. 3.7).

8) Пожежа (у формі текстологічного аналізу, робота з художніми особливостями, див. 3.8).

9) Звільнення (у формі вибіркової розповіді, див. 3.9)

3. Розвиток зв’язного мовлення

Перевірка знань змісту і вміння швидко орієнтуватися в тексті з використанням «Магічного квадрата» - 144 клітинки: 12х12. Якщо буде зроблена правильна відповідь на запитання, яскравий, точний переказ або розгаданий кросворд, за розкриття кожного із пунктів плану можна зафарбувати 12 клітинок.

Під час переказу можна користуватися ілюстраціями.

1. 1) Хто їхав у компанії із Седриком?

2) Кого побачили вони на лісовій галявині у розпачі?

3) Як поставилися сакси до прохання єврея?

4) Чи сказала Ребека (і чому), хто був у кінних ношах?

5) Хто виявив більше людяності до незнайомців?

6) У кого з супроводу Седрика були зв’язані руки?

(Кожна відповідь - 2 бали.)

2. Переказати епізод «Напад невідомих» (12 б.)

6. Бліц-опитування (кожна відповідь - 1 б.)

1) Чому до замку пропустили монаха?

2) Хто з’явився замість духовного отця?

3) Навіщо він прийшов у замок?

4) Що запропонував монах Седрикові?

5) На чому він наполягав, коли той не захотів приймати його жертву?

6) Кого Седрик хотів визволити замість себе?

7) Яким словом можна назвати вчинок Вамби?

8) Чому Вамба не хотів мінятися одягом ні з ким, окрім Седрика?

9) Чому Ребека чекала на Седрика?

10) Хто з мешканців замка сповідався псевдомонаху?

11) Що пообіцяла Ульрика?

12) Чому володар замку вивів монаха через таємний хід?

7. Переказ епізоду - 12 б. Конкурс на кращий репортаж.

8. Підбір яскравих епітетів та порівнянь з тексту.

Опис битви та пожежі - за кожну 2 б.

9. Розповідь про полонених та визволителів.

Седрик, Ательстан, Чорний Лицар, Айвенго (по 3 бали).

4. Підбиття підсумків* з урахуванням доцільності використання ілюстрацій під час переказу

ІІ. Підбиття підсумків уроку

Чи правильно, що ми не лише дізналися про певні події, описані в романі, а й відчули історичний колорит середньовічної Англії?

Яким чином авторові вдалося цього досягти? (Зображуючи типові історичні події, відтворюючі яскраві образи)

Яким чином допомогли вам ілюстрації? Чому художник обрав такий засіб оформлення роману (колір, манера)?

ІІІ. Домашнє завдання
Читати від розділу ХХХІІ до розділу XXXV; звернути увагу на образи


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]