Дж. Р. Кіплінг «Мауглі». Відповідність світу звірів і світу людей

Мета: допомогти учням цілісно сприйняти історію вихованця джунглів Мауглі, навчити розрізняти реальне та фантастичне в ній, визначати закономірності життя природи та людини; розвивати навички виразного читання, переказу твору, образного та логічного мислення, характеристики героїв; виховувати гуманність, милосердя, почуття справедливості, любов до природи.

Обладнання: портрет письменника, різні видання твору, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: повість-казка, герої (образи, персонажі) твору, основна думка.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Людські закони не дозволяють ані вбивати, ані кривдити собі подібних.

У джунглях полювання дозволяється, але лише заради харчування. Інші закони звірині й людські — схожі: до слабким — піклування; малечі — захист; матері — повага й допомога; батько — годувальник і захисник родини; сила громади — в одному, сила одного — у громаді. Тож і співається у вранішній пісні джунглів:

«Спочинку доброго усім,

Хто наш Закон шанує!»

Хоч повість Кіплінга «Мауглі» — казка, але «звірині закони», «Закон Джунглів

» казки нагадують нам про необхідність дотримуватись законів людських та

виконувати обов’язки, які ми маємо. І це робить твір цікавим та повчальним.

Отже, чим завершується історія Мауглі? Про це — на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Пригадайте й запишіть по пам’яті основні епізоди розділу «Руді собаки»

у вигляді плану або сюжетного ланцюжка.

Наприклад:

кіплінг мауглі


IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Бесіда

Як ви вважаєте, чим закінчиться твір? (Гіпотези учнів)

2. Виразне читання розділу «Весняний гін» повісті-казки Дж. Р . Кіплінга

«Мауглі» (с. 180–187 — за підручником Ю. І. Ковбасенка,

Л. В. Ковбасенко; за підручником Є. Волощук — за повним текстом)

3. Словникова робота за запитаннями учнів

4. Обмін враженнями про прочитане

Чи справдилися ваші сподівання?

Які почуття виникли у вас, коли закінчили читати твір: радість, смуток,

байдужість, цікавість, розчарування?.. Чому?

Який настрій був у Мауглі навесні? (То радісний, то сумний; кожен з його

друзів був заклопотаний своїми справами.)

Як Мессуа впізнала в Мауглі свого сина? (Вона запитала, яким іменем називала його під час першої зустрічі, і він відповів: «Нату».)

Що сказав Балу Мауглі, коли той прощався із Джунглями? (Щоб повертався до свого племені, створив сім’ю, а його друзі з Джунглів завжди будуть

готові допомогти.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Упишіть у клітинки слова, якими віталися у Джунглях.

Упишіть у клітинки слова, якими віталися у Джунгля

(Доброго полювання)

Упишіть у клітинки Закон Джунглів, Владичне Слово Джунглів, яке захищає від птахів, гадюк і всіх чотириногих мисливців.

Упишіть у клітинки Закон Джунглів

(«Ми з тобою однієї крові — ти і я»)

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати розділ «Веселий гін», повторити

зміст усього твору, уміти характеризувати героїв, знаходити приклади.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

«Мене схвилювало…»;

«Мене зацікавило…»;

«Мені хочеться…».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]