Велич подвигу Прометея, його самопожертва заради людей

Мета: ознайомитися із давньогрецьким міфом про Прометея; працювати над виразним читанням; скласти словничок «Герої давньогрецьких міфів»; вдосконалювати навички роботи з текстом,виявляти міжпредметні та міжлітературні зв’язки.

Обладнання: зображення скульптури Ф. Г. Гордєєва «Прометей»; ілюстраціїдо міфу.

Тип уроку: формування знань й удосконалення навичок та вмінь.

Как бесконечные звездные дали,

Мы бы на яркость людей проверяли.

Прав лишь горящий, презревший покой,

К людям летящий яркой звездой.

М. Добронравов

Ты добр — в том твой

смертельный грех.

Дж. Г. Байрон

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

(Читання учнями власних міфів про виникнення будь-яких природних явищ.)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

-Що вам відомо про Прометея? (Прометей — це титан, син богині справедливості і правосуддя Феміди й титана Іапета, якого Зевс скинув у Тартар.

У суперечці між богами і людьми Прометей посів позицію захисника і покровителя людей, за що був тяжко покараний Зевсом.)

Цікаво!

У перекладі з грецькоїPrometheusозначає «провидець».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Читання міфу про Прометея

міф прометей


2. Словникова робота

Кронос— титан, батько Зевса.

Феміда— богиня Правосуддя і Справедливості.

Атлант, Менетій, Прометей, Епіметей— сини титана Сапета.

Афіна— богиня Мудрості, Ремесел та Справедливої війни.

Гефест— бог Ковальства.

Океан— найстарший син Урана і Геї.

Іо— аргоська царівна, перетворена ревнивою Герою на телицю.

Аргус— стооке чудовисько, що стерегло Іо.

Гермес— бог-вісник.

Гера— дружина Зевса, богиня шлюбу.

Мойри— богині Долі.

Фетіда— богиня Моря.

Ахіллес— син Фетіди і Пелея, герой Троянської війни.

Бесіда

-Розкажіть, як жили люди до втручання Прометея.

-Чи піклувався про людей Зевс? (Ні, він був байдужий до їхньої долі.)

-Хто вирішив прийти на допомогу людям? (Титан Прометей)

-Чого навчив Прометей людей? (Прометей навчив людей приборкувати вогонь, будувати світлі житла, плавати на човнах, добувати мідь, сріблоі золото, знаходити шлях за зорями і за летом птахів, лікувати цілющимзіллям, напинати вітрила, полювати лісову звірину, приручати тварин)

-Чому Зевс розгнівався на Прометея? (Прометей обдурив Зевса, обравши дляжертви богам кістки, прикриті лискучим жиром, а людям залишив м’ясо,сховане під тельбухами. Зевс обурився через те, що смертні їстимутьм’ясо, а на шану богам спалюватимуть кістки.)

-Якою була помста Зевса? (Він залишив людей без вогню. Вони жили у темних домівках, не могли зігрітися та приготувати їжу.)

-Як порушив заборону Зевса Прометей? (Він пробрався до палацу Зевса та

викрав вогонь для людей.)

3. Робота з текстом

-Знайдіть цитату, в якій ідеться про покарання Прометея. (Від слів «У шаленій нестямі…» до слів «…шматував могутнє Прометеєве тіло».)

-Наведіть цитати, що зображують сміливість і незламність Прометея.

Бесіда

-Хто з героїв міфу співчуває Прометею? (Гефест, океаніди, Океан, Феміда)

-Чому Зевс вирішив визволити Прометея? (Хотів дізнатися таємницю своєїсмерті, яка була відома лише тираноборцю.)

-У чому полягала ця таємниця? (Син Феміди, з якою збирався одружитисяЗевс, повинен був бути сильнішим від свого батька. Якби весілля відбулося,Зевс загинув би від руки свого сина, так само, як і його батько Кронос.)

-Хто зміг пом’якшити серце невблаганного Прометея і переконати його відкрити таємницю? (Це змогла зробити лише мати героя — Феміда, яка, гірко плачучи, просила його врятувати самого себе.)

-Хто прийшов визволити титана? (Легендарний герой Геракл, за наказомЗевса, відшукав тираноборця, вбив орла та розірвав Прометеєві пута.)

4. Виявлення міжпредметних зв’язків

Відбиття міфологічного сюжету у скульптурі Ф. Гордєєва «Прометей»

Розгляньте скульптуру.

-Як скульптор передав хижість орла?

-Як передано відчуття болю, страждань героя?

-Які почуття викликає у вас ця скульптура?

IV. Підбиття підсумків уроку

Робота над епіграфом

-У чому полягає подвиг Прометея?

-З точки зору якого героя міфу доброта титана є його смертельним гріхом(див. епіграф до уроку зі словами Дж. Г. Байрона)?

-Поясніть слова М. Добронравова. Чи можуть вони стосуватися особистостіПрометея?

V. Домашнє завдання

Скласти простий план міфу про Прометея.

Намалювати ілюстрації до міфу.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]