С. Маршак «Дванадцять місяців». Казкові мотиви в п’єсі

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст казки, особливості драматичного твору; розвивати навички виразного читання, переказу, визначення головних епізодів, характеристики героїв; уміння висловлювати свою думку щодо прочитаного; виховувати гуманістичні ідеали — совісті, справедливості, добра та милосердя.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси-казки «Дванадцять місяців», ілюстрації до них.

Теорія літератури: драматичний твір, п’єса-казка, дії, картини, діалоги, монологи, репліки, ремарки.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Читаючи п’єсу-казку С. Маршака «Дванадцять місяців», ви, напевно,

помітили, що деякі її персонажі дуже схожі на героїв народних казок. Наприклад, добра, працьовита пасербиця, зла мачуха, жорстока та вередлива її донька (або доньки).

Справді, в основу свого твору С. Маршак поклав мотиви слов’янських казок

(словацької та чеської) про братів-місяців. Але багато письменник додав і від

себе, тому ця казкова історія засяяла новими барвами, цікавими подробицями

й деталями, змусила читачів і глядачів замислитися над серйозними проблемами, які існують і сьогодні. Отже, наше ознайомлення із драматичним твором

продовжується.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Виконання тестових завдань

(Кожна правильна відповідь — 1 бал)

Завдання виконується письмово; перевіряється в парах методом взаємоперевірки під керівництвом учителя.

Тест

1. Яку роботу виконувала Баба, обговорюючи з Дочкою наказ Принцеси про

проліски?

а) Прала білизну; б)викачувала тісто;

в) варила обід.

2. Щ о робила в цей час Дочка?

а)Перебирала кошики;

б) приміряла новий одяг;

в) милувалася собою в дзеркальці.

3. Щ о Принцеса пообіцяла тому, хто принесе кошик підсніжників у грудні?

а) Півкоролівства; б)кошик золота;

в) одружити з принцем.

4. Хто говорив про Пасербицю: «Ах, сирітка нещасна!», «Робітниця — золоті

руки!», «Красуня — очей не відведеш!»?

а) Принцеса; б) бабина дочка;

в)сусіди.

5. У зв’язку з чим Дочка говорила: «Та хоч і шкода вас, та й золота шкода, а ще

більше себе шкода!»?

а)У зв’язку з тим, що вона посилає матір у ліс по проліски;

б) у зв’язку з тим, що вона бідна й нещасна, ніхто не бере її заміж;

в) у зв’язку з тим, що її не запросили на бал до Принцеси.

6. Як Баба вдягала свою нерідну дочку?

а) Як і свою рідну дочку;

б)у старий, подертий одяг;

в) якнайкраще, щоб люди не засудили.

7. Як характеризують Бабу й Дочку слова дівчини: «Невже ж вам мене зовсімзовсім не шкода?»

а) Вони не розуміють, що роблять;

б) у них не було іншого вибору;

в)вони жорстокі, безсердечні люди.

8. Хто розбудив Пасербицю?

а)Білка;

б) горобці;

в) сова.

9. Як характеризує Пасербицю початок її розмови з братами-місяцями?

а) Як сміливу й рішучу дівчину;

б) як освічену й кмітливу дівчину;

в)як дуже ввічливу, чемну дівчину.

10. Звідки брати-місяці добре знали Пасербицю?

а) Їм про неї розповів Солдат;

б)бо бачили, як вона працювала кожної пори року;

в) їм розповіло про неї чарівне дзеркальце.

11. Для чого Квітень подарував дівчині каблучку?

а)Щоб вона могла покликати братів на допомогу;

б) щоб вона стала найкрасивішою та найбагатшою нареченою в селі;

в) щоб їй позаздрила бабина дочка.

12. Про що попросив Січень Пасербицю?

а) Щоб вона розповіла про них Принцесі;

б)щоб вона нікому не показувала короткої дороги до них;

в) щоб вона нізащо не озиралася, коли йтиме від них.

IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання (за особами) третьої дії п’єси-казки С. Маршака

«Дванадцять місяців»

2. Словникова робота за запитаннями учнів

3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

Що викликає сум, а що — сміх у розмові Принцеси та її підданих, Принцеси й Баби з Дочкою? (Смішні вимоги Принцеси, її вередування; підлабузництво придворних; брехня, викручування та дурість Баби)

Які казкові мотиви присутні в п’єсі? («Мандрівний» сюжет — протиставлення рідної дочки й пасербиці; чарівний предмет (каблучка — перстень);

чарівні помічники (дванадцять місяців) і чарівні події (фантастично

швидка зміна пір року).)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Відгадайте, кого з героїв стосуються ці написи

та малюнки.

VI. Домашнє завдання

Прочитати картину 1 дії 4, навчитися переказувати, характеризувати героїв. Готувати матеріали для уроку методом проекту.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

«Мене зацікавило…»;

«Я здивувався (здивувалася), що…»;

«Мені здається, що королева ніколи…».


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]