Висміювання чиношанування, малодушності, пристосуванства в оповіданні А. Чехова «Хамелеон»

Мета: продовжити роботу над виразним читанням за особами; визначити жанр літературного твору, його тему та ідею; вчитихарактеризувати героїв оповідання, розмірковувати над йогоназвою; розвивати усне мовлення; виховувати неприйняття хамелеонства як соціального явища.

Потрібно по краплі вичавлювати із себе раба.
Максим Горький

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

-Доведіть, що твір А. Чехова «Хамелеон» — оповідання.

Виразне читання оповідання за особами

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

-Як ви розумієте слова М. Горького, винесені в епіграф?(Можна згадатисорокарічне мандрування Мойсея по пустелі з метою виростити нове покоління: не рабів, а вільних людей.)

-Кому з героїв творів Чехова можна було б надати пораду: не принижуватися, пам’ятати про почуття власної гідності, яке не залежить від соціальногостану (чину)?

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого

1. Характеристика персонажів

Слово вчителя

— Головний герой оповідання — поліцейський наглядач Очумєлов. Йогопрізвище має особливе значення (очуміти — утратити глузд). Він наділений певною владою (над городовим, простими людьми), але, з іншого боку, залежитьвід високопоставлених чиновників. Це робить його лукавою, лицемірною людиною, яка думає не про справедливість, а про те, як догодити вищим чинам.

Очумєлов — малоосвічена людина, яка говорить короткими, неправильними реченнями(«Чому тут? Це ти навіщо палець?»); використовує лайливіслова (мерзотник, шельма, чорти). Мова героя вказує на його соціальний стан,звичку віддавати накази, розпорядження(«Не міркувати!», «Я цього не залишу, я покажу вам, як собак розпускати», «Я ще доберуся до тебе»).Хрюкін — золотих справ майстер, своє прізвище теж отримав не просто так.Він погано поводиться: напивається, дражнить собаку, знущається із неї, а потім ще й вимагає матеріальної компенсації.У розмові з Очумеловим запевняє,що не бреше, хоча очевидці стверджують зворотне; він згадує, що його брат служить жандармом, таким чином намагаючись вплинути на хід розгляду справи.Єлдирін — городовик. Його репліки є поштовхом для зміни подій в оповіданні: до думки Єлдиріна дослухається поліцейський наглядач.2. Визначення теми та ідеї оповідання

Слово вчителя з елементами бесіди

—Тема — суд над собакою. Соціальні відносини поширюються й на собак:якщо безпритульний — винищити, якщо генеральський — відвести до господаря.

-Навіщо Чехов написав це оповідання? Які негативні риси характеру людейвін мав намір показати?(Чиношанування, пристосуванство, малодушність, запобігливість, підлабузництво.

Ідея — висміяти пристосуванство, чиношанування й лукавість чиновників, які навіть не замислюються над справедливістю.)3. Сенс назви оповідання

-Чому автор дав оповіданню саме таку назву?4. Види комічного в оповіданні

-Який із видів комічного, на вашу думку, використовується в оповіданні«Хамелеон»? (Розповідь не викликає добродушного сміху, скоріше — подив і смуток. Надії на виправлення Очумелова-хамелеона теж не виникає,адже поліцейський наглядач «іде собі далі базарною площею». Можна зробити висновок, що використаний вид комічного — сатира.)

5. Літературні паралелі

— Прочитайте мініатюру Ф. Кривіна «Доля Хамелеона».

Доля хамелеона

Хамелеон не любить виділятися, хоча для цього він має всі можливості. Вінміг би стати зеленим на жовтому тлі, це було б дуже гарно, або, наприклад, жовтим на зеленому. Але він вважає за краще бути непомітним: зеленим на зеленому або жовтим на жовтому, нехай це не дуже красиво, але головне — не виділятися! Так вважає Хамелеон.Якби хто-небудь знав, як йому набридло пристосовуватися! Фон постійно змінюється, за ним тільки встигай. Пристосуєшся до зеленого, увійдеш у смак, освоїш всі тони і відтінки, — чого, здається, більше: квітни, зеленій, нехай коріння, як зелена травичка, — так ні ж, зелене змінюється жовтим. І зновув нього вростати, освоювати, входити у смак, тому що без смаку така справа неробиться. Адже в кожен колір потрібно душу вкласти — коли зелену, а колижовту душу. Причому душу теж потрібно вміти вкладати: погано, коли не докладеш, але погано і коли забагато вкладеш…І лише перед смертю Хамелеон висловлює свій протест загальному фону.

І тоді на цьому тлі з’являється щось яскраво-пурпурове, яке заявляє про себена весь світ, спростовує будь-який фон, який до того робив Хамелеона непомітним. Тепер він помітний, тепер його добре видно всім. Ідіть, дивіться — ось якпомирають Хамелеони!

Бесіда

-Які почуття викликає у автора хамелеон? (Співчуття: «Якби хто-небудьзнав, як йому набридло пристосовуватися!»)

-Як ви думаєте,чи набридло пристосовуватися Очумєлову? (Можливо; достатньо згадати, як він нервує, як його кидає то в жар, то в холод.)

-Хамелеон з мініатюри Кривіна тільки перед смертю висловлює свій протестзагальному фону.

-Чи спроможний на протест хамелеон з оповідання Чехова?(Поки що ні)

IV. Підбиття підсумків уроку

V.Домашнє завдання

Письмово відповісти на запитання: «У чому небезпека хамелеонства?»


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]