А. Чехов — видатний російський письменник. Оповідання «Товстий і тонкий»

Мета: зацікавити учнів біографією і творчістю А. Чехова, ознайомитиз новими термінами та змістом оповідання «Товстийтонкий»; розвивати уміння уважного і вдумливого читання; визначати тему й ідею твору; виховувати негативне ставлення до чиношанування і низькопоклонства.

Обладнання: портрет А. П. Чехова, виставка книжок письменника, ілюстрації до розповіді «Товстий і тонкий».

У людини все має бути прекрасним: і душа, і одяг, і обличчя, і думки.

А. П. Чехов

Хід уроку


І. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Робота над епіграфом

2. Бесіда

-Що має бути прекрасним у людині?

-Як ви розумієте вислів А. П. Чехова? Чи згодні ви з такою точкою зору?

-Який ідеал людини нагадує вам вислів Чехова? (Давньогрецький ідеал: гармонія духу й тіла)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя про життя та творчість А. П. Чехова2. Словникова робота

Чиношанування(застар., ірон.) — шанування старших молодшими послужбі.

Низькопоклонництво —рабське й улесливе схиляння перед ким-небудь абочим-небудь.

Розповідь— невеликий епічний твір, зазвичай присвячений окремій події вжитті людини.

Гумор— різновид комічного, відображення смішного в життєвих явищах ілюдських характерах, що не заперечує життєве явище, а лише усвідомлює йогонедосконалість.

Іронія —різновид комічного, прихована насмішка.

Сатира— різновид комічного, найбільш нещадно висміює недосконалістьсвіту, людські пороки.

3.Читання та аналіз оповідання «Товстий і тонкий»

1) Читання оповідання вчителем

2) Бесіда

-Як звуть героїв оповідання? (Михайло і Порфирій)

-Ким вони доводилися один одному? (Вони були шкільними товаришами,давно не бачилися і дуже зраділи зустрічі.)

-Доведіть, що радість героїв була щирою. («…дивилися один на одного очима,повними сліз», «Обидва були приємно здивовані», «…спитав товстий, захоплено дивлячись на друга»)

-Що було причиною зміни настрою тонкого? (Товстий розповів про те, що

дослужився до чину таємного радника.)

-Прочитайте епізод «усвідомлення новини» тонким (від слів «Тонкий раптом зблід, скам’янів» до слів «усі ґудзики свого мундира»).

-Як ви думаєте, чому змінилася поведінка тонкого?(Він не чекав такогоуспіху товариша, можливо, позаздрив йому, розгубився від усвідомлення«важливості» чину товстого.)

3) Читання оповідання за особами

4) Бесіда

-На які дві частини можна поділити оповідання «Товстий і тонкий»? (1 частина

— до повідомлення героя про свій високий чин, 2 частина — після цього)

-Які слова повторюються в обох частинах? («Обидва були приємно здивовані», «Всі троє були приємно вражені».)

-Що змінилося в поведінці тонкого? (Він став називати товариша «вашависокість», додавати догідливе -с, став безглуздо гигикати, «на його обличчі було стільки благоговіння, солодощі й шанобливої кислоти, що товстогознудило»)

-Які назви можна дати частинам розповіді? Чому? (1 частина — «Зустріч двох друзів», 2 частина — «Зустріч двох чинів». Спочатку колишні шкільні товариші ведуть себе як рівні, а потім — відповідно чину.)

-Подумайте, чи залишаться товстий і тонкий друзями. Чому?

-Хто з героїв, на вашу думку, веде себе більш достойно? В чому це проявляється? (Товстий, він не хвалиться високим чином, йому неприємні догідливість і приниження тонкого.)

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Слово вчителя з елементами бесіди

— Тема оповідання — зустріч двох друзів. Ідея розповіді — висміювання чиношанування, низькопоклонництва і підлабузництва.

-Доведіть, що прочитаний твір є оповіданням.(Розповідається про один епізод із життя героїв.)

-Які види комічного використовує Чехов у цьому оповіданні?(Письменниквикористовує сатиру, оскільки саме цей вид комічного нещадно висміює недосконалість світу, людські пороки; автор не вірить у можливість виправлення тонкого.)

IV. Домашнє завдання

Вивчити визначення понять «розповідь», «гумор», «іронія», «сатира».

Індивідуальне завдання: учням-«біологам» підготувати повідомлення прохамелеона.


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]