Проблематика і система образів твору Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»

Мета: допомогти учням усвідомити широту філософсько-етичної проблематики роману, значення системи образів для розкриття ідейного задуму твору; розвивати навички виділення головного, коментування його, усного мовлення, логічного та образного мислення; виховувати свідоме ставлення до питань моральності, прагнення до гуманістичних ідеалів.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали до нього, схема будови роману М. Булгакова «Майстер і Маргарита».

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Питання про добро і зло, моральний вибір, справедливість і відповідальність, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва завжди хвилювали людство, були в центрі уваги багатьох митців.

Поет Ю. Левітанський писав:

Каждый выбирает для себя

Женщину, религию, дорогу;

Дьяволу служить или пророку —

Каждый выбирает для себя.

Каждый выбирает по себе

Слово для любви и для молитвы;

Шпагу для дуэли, меч для битвы

Каждый выбирает по себе.

Каждый выбирает по себе

Щит и латы, посох и заплаты;

Меру окончательной расплаты

Каждый выбирает по себе.

Про те, як ці проблеми набули художнього втілення в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита», поміркуємо на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант

1) Про що сперечалися Берліоз і Бездомний із незнайомцем біля Патріарших ставів?

2) Які художні деталі 1-го розділу вказують на радянську дійсність 1930-х років? (Згадка про Соловки, «шпигуноманія»,атеїзм)

3) Чому Єшуа називав усіх «добрі люди»? (Бо вважав, що немає злих людей.)

4) Що вказувало на те, що Понтію Пилату були притаманні риси людини, а не лише героя міфу? (У прокуратора була мігрень —боліла голова.)

5) Як збувається перше «пророцтво» іноземного професора? (Берліоз потрапляє під трамвай.)

6) Як у будинку літераторів реагують на трагічну звістку? (Спочатку літератори були вражені, та через кілька хвилин продовжили розважатись.)

7) Які «фокуси» показали Воланд і його почет московській публіці? (Улаштували «грошовий дощ», модний магазин та ін.)

8) Де опинився поет Іван Бездомний після пригод у Грибоєдові? (У психіатричній лікарні)

9) «…Вискочило перед нами, як з-під землі вискакує вбивця у провулку, й уразило нас одразу обох!» Про що говорив гість Івана Бездомного в його лікарняній палаті? (Про кохання)

10) Як сприйняв майстер критику його роману й відмову друкувати? (Це довело його до відчаю, до хвороби.)

11) Що відбувалося в природі під час страти Єшуа? (Гроза)

12) На що зважилася Маргарита, щоб дізнатися про майстра? (Стала відьмою: натерлася дивним кремом і пішла на бал за запрошенням незнайомця.)

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Спостереження над текстом художнього твору

1) Читання епіграфа до твору та його пояснення

…тож хто ти, нарешті?

— Я — частина тієї сили, що вічно хоче

зла і вічно творить благо.

Й. Ґете

(Тут і далі переклад Ж. Храмової)

(Слова взяті з твору Й. Ґете «Фауст» і натякають на те, що йтиметься про «вічні» проблеми людського буття — добро та зло,які часто переплітаються.)

2) Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

ŠŠВизначити основні проблеми роману «Майстер і Маргарита».

Очікувані відповіді

Проблеми:

·морального вибору;

·взаємин особистості з владою;

·віри та безвір’я;

·кохання;

·честі й справедливості;

·бездуховності, міщанства;

·співвідношення добра і зла;

·істини;

·ролі мистецтва та ін.

3) Складання схеми будови роману

Складання схеми будови роману Мастер і маргарита

Відповідно до будови роману створено систему образів. Слід зазначити, що погляди, думки, шляхи й долі героїв постійно переплітаються.

4) Робота з таблицею «Герої роману

М. Булгакова "Майстер і Маргарита”»

·ŠŠЗаповніть таблицю груп персонажів.

Герої «єршалаїмського світу»: Єшуа, Пилат, Каїфа (первосвященик), Марк Щуробій, Левій Матвій

Реальні герої Москви 30-х років XX ст., сатиричні герої: Берліоз, Бездомний, Латунський, Варенуха, Римський та ін.

Фантастичні герої: Берліоз, Бездомний, Латунський, Варенуха, Римський та ін.

Герої, пов’язані з темою кохання, мистецтва: Майстер, Маргарита

2. Пошуково-аналітична робота з текстом

·ŠŠЗнайдіть у розділі 2 «Понтій Пилат» слова, які розкривають багатогранне розуміння автором проблеми особистості й влади. («Серед іншого я казав,— розповідав в’язень,— що будь-якавлада є насильством над людьми і що прийде час, коли не будевлади ані кесарів, ані будь-якої іншої влади. Людина перейдев царство істини і справедливості, де взагалі не буде потрібнавлада».)

·ŠŠЧи погоджуєтеся ви з такою думкою? Обґрунтуйте своє твердження.

Очікувана відповідь

Влада створює закони, які мають виконувати люди. Закони створює диктатор (в умовах тиранії) чи парламентська більшість (за демократичного устрою), при цьому рідко враховуючи індивідуальні потреби особистості. Прокуратор Понтій Пилат мав помилувати або Єшуа, або злочинця Вар-раввана. Боячись за своє життя, прокуратор дарує життя злочинцеві, а Єшуа наказує стратити.

Виконували волю влади письменники, літературні критики, голова МАСОЛІТу Берліоз.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Поміркуйте!

·ŠŠХто в «єрашалаїмській» частині роману, на вашу думку, відповідає таким поняттям:

система образів твору Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»

2. Визначте ключове слово в духовних пошуках Єшуа

ключове слово в духовних пошуках Єшуа

Відповідь: істина.

VI. Домашнє завдання

Знати зміст роману.

Уміти характеризувати проблематику твору, систему його образів.

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення:

·Найбільше в романі мене вразив епізод… (вразила думка про…)


Матеріали схожої тематики:


Булгаков М.О. [7] Гоголь М.В. [8] Достоєвський Ф.М. [6]
Лермонтов М.Ю. [8] Пушкін О.С. [9] Толстой Л.М. [7]
Чехов А.П. [6] Інші російські автори [18] Альбер Камю [5]
Антуан де Сент-Екзюпері [6] Вальтер Скотт [8] Вільям Шекспір [10]
Генрік Ібсен [4] Даніель Дефо [4] Данте Аліґ'єрі [3]
Джордж Байрон [4] Еміль Золя [5] Ернест Хемінґвей [3]
Ернст Теодор Амадей Гофманн [5] Жуль Верн [8] Йоганн Гете [6]
Йоганн-Фрідріх Шиллер [5] Марк Твен [8] Мігель де Сервантес [6]
Мольєр Жан Батіст [4] Оноре де Бальзак [4] Редьярд Кіплінг [8]
Роберт Луїс Стівенсон [5] Франц Кафка [3] Фредерік Стендаль [6]
Чарлз Діккенс [10] Інші зарубіжні автори [124] Література на тему [61]