Головний зміст казок К. Г. Паустовського «Теплий хліб» та оповідання В. П. Астаф'єва «Васюткіне озеро»

Важка перемога хлопчика Філька над самим собою (за казкою К. Г. Паустовського «Теплий хліб»)

Мені здається, що головні вороги людини живуть в ньому самому: це лінь, боягузтво, егоїзм, заздрість, грубість і багато іншого. Боротися з ними важче за все, тому що тут ніхто не допоможе. Здобути перемогу над самим собою - значить подивитися на себе очима інших людей, чесно визнати свої недоліки і помилки і знайти в собі сили змінитися, стати краще. Не всім це під силу.

Хлопчикові Філька з казки Паустовського «Теплий хліб» теж не просто далася ця робота. Але він здобув перемогу над самим собою.

Був Філька недовірливим, мовчазним, байдужим до всіх. Не дарма прозвали його в селі Ну Тебе. Так зазвичай він відповідав людям.

Одного разу у важку військову зиму міцно образив хлопчик коня, постраждалого від ворога. Кожен в селі вважав своїм обов'язком погодувати тварину. А Філька з розмаху ударив коня по губах і закинув шматок хліба в пухкий сніг. «На вас не напасешся, на хрістарадніков! Он твій хліб! Іди, копай його мордою під снігом », - грубо крикнув Філька. І після цього окрику налетіла заметіль на село, затріщав мороз, замерзли колодязі, зупинився млин. Ні води, ні хліба не стало. «Знати і нині, як сто років тому, завелася в Бережках погана людина, кривдник, і створив злу справу», - говорила онуку бабуся, що багато побачила в житті.

Страшно було Фільку визнати свою провину. Але вихід був один: винайти порятунок від холоднечі. «Тоді перед людьми твоєї провини не буде», - сказав Фільку мудрий мірошник Панкрат.

Непросто було хлопчикові зібрати хлопців зі всього села і умовити їх допомогти йому, але вранці на річці вже був чутний стукіт ломів.

Село було врятоване, і вночі в повітрі стояв запах теплого хліба.

А вранці з буханцем свіжого хліба пішов Філько миритися з конем, тому що «не тільки людині вибачення потрібні».

Гірко плакав хлопчик, коли кінь не хотів брати хліб. Знову допоміг Панкрат. Умовив тварину помиритися з хлопчиком.

Адже він поборов у душі байдужість і черствість, навчився відчувати біль та образу інших, цінувати дружбу і повагу людей. А значить - здобув перемогу над самим собою, над своїми поганими рисами характеру. Важко далася ця перемога. Але людині все хороше дістається непросто. Зате скільки радості приносить перемога тому, хто її здобув!

Чому В. П. Астаф'єв назвав своє оповідання «Васюткіне озеро»?

Письменники дають назви своїм творам, виходячи з різних міркувань. Часто за назвою можна визначити, про що книга, хто її герої, де відбувається дія. Влучна й дотепна назва привертає увагу, викликає інтерес до книги. А бувають назви, які допомагають краще зрозуміти зміст твору, його головну думку.

Назва оповідання Астаф'єва, на мій погляд, дуже вдала. По-перше, стає зрозуміло, що мова піде про маленького хлопчика на ім'я Васютка. І хлопчик цей повинен бути непоганим хлопцем. Інакше звідки б взялася така лагідна форма чоловічого імені?

А от слово «озеро» у поєднанні з такою назвою вже викликає інтерес: звідки у хлопчика своє озеро? Чому воно назване його ім'ям? І ми починаємо читати оповідання. Пошуки заблукавшого в лісі малятка роблять оповідь напруженою. Ми вже знаємо, що Васютка - хлопець бувалий. Життя в сім'ї рибалки поряд з великою річкою і тайгою багато чому навчила його.

Проте тайга велика, а Васютка ще малий, щоб протистояти їй. Чи хватить йому сил, сміливості, винахідливості, щоб не злякатися, не ослабнути від голоду і знайти вихід з лісу?

Васютка не тільки знайшов шлях до річки, але і зробив справжнє відкриття: він відшукав у тайзі нікому не відоме озеро, повне цінної риби. Так з'явилося на карті Васюткіне озеро, по праву назване на честь першовідкривача. Так маленька людина зробила своє перше невелике відкриття і добру справу людям. А люди в подяку дали озеру його ім'я.

Закриваємо прочитану книгу і знову бачимо її назву: «Васюткіне озеро». Цей хлопчик уже залишив пам'ять про себе: нехай маленьке, але своє озеро, назване його ім'ям. А що залишиться від нас? У зв'язку з чим люди згадають наші імена, прізвища? Може, ми теж що-небудь відкриємо: новий закон або планету? Або зробимо що-небудь хороше для людей?


Матеріали схожої тематики:


Айтматов Ч.Т. [11] Астаф'єв В.П. [8] Ахматова А.А. [17]
Блок О.О. [24] Булгаков М.О. [29] Бунін І.О. [15]
Васильєв Б.Л. [6] Гончаров І.О. [15] Грибоєдов О.С. [8]
Достоєвський Ф.М. [11] Єсенін С.О. [22] Купрін О.І. [18]
Лермонтов М.Ю. [81] Максим Горький [24] Маяковський В.В. [8]
Некрасов М.О. [12] Островський О.М. [12] Пастернак Б.Л. [14]
Платонов А.П. [10] Пушкін О.С. [79] Салтиков-Щедрін М.Є. [14]
Твардовський О.Т. [7] Толстой Л.М. [56] Тургенєв І.С. [28]
Тютчев Ф.І. [8] Цвєтаєва М.І. [12] Чехов А.П. [47]
Шолохов М.О. [9] Шукшин В.М. [9] Інші російські автори [126]