В. Голобородько. «З дитинства: Дощ», «Я вплетений...». Основний пафос поезій
Мета: продовжити знайомити школярів з творчістю В. Голобородька, зокрема проаналізувати ідейно-художній зміст його програмних поезій, з’ясувати їх спрямованість, пояснити власне розуміння образу дощу; розвивати естетичне відчуття і смак, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість; формувати життєстверджуючі, оптимістичні настрої; виховувати почуття любові до рідного краю, відповідальність за збереження довкілля, творців прекрасного. Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь. Обладнання: портрет В. Голобородька, виставка його книжок, учнівські малюнки, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання Огляд учнівських малюнків з відповідним коментарем до поетичних творів В. Голобородька «З дитинства: Дощ», «Я вплетений...» ІІІ. Актуалізація опорних знань Літературний диктант «Відомий В. Голобородько» • З якої родини походить В. Голобородько? (Селянської) • Назва села, де народився письменник. (Адріянопіль) • Кореспонденту якого журналу В. Голобородько розповідав про початок свого дорослого життя? («Україна») • Рік, коли Василь Іванович вступив до Київського університету ім. Т. Шевченка. (1964) • Хто порадив В. Денисенку запросити на навчання до театрального інституту в режисерську групу В. Голобородька? (С. Параджанов) • Де продовжував отримувати вищу освіту Василь Іванович з 1966 р.? (У Донецькому університеті) • Автор забороненої праці, яку пропагував В. Голобородько серед студентів. (І. Дзюба «Інтернаціоналізм чи русифікація?») • Місто, де була видана книга В. Голобородька, заборонена на батьківщині. (Париж) • Країна, в якій у 1983 році була видана антологія світової поезії під назвою «Від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька». (Югославія) • Де працював письменник після того, як його відрахували з університету? (На шахті, у радгоспі) • Назва першої збірки В. Голобородька. («Зелен день») • Рік видання збірки письменника «Ікар на метеликових крилах». (1990) Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів V. Основний зміст уроку Дощ у пору — золото. Народне прислів’я 1. Ідейно-художній аналіз поезії В. Голобородька «З дитинства: Дощ» 1.1. Виразне і усвідомлене читання твору. 1.2. Тема: звернення ліричного героя до дощика, щоб той його не намочив. 1.3. Ідея: возвеличення прагнення хлопчика порозумітися з дощиком. 1.4. Основна думка: з раннього дитинства кожна людина повинна осмислено сприймати будь-яке явище природи. 1.5. Жанр: поезія зі спогадів дитинства поета, поезія-замовляння. 1.6. Художні особливості твору. Повтори: «дощику, дощику», «щоб ти...», «я тобі...». Метафори: «дощик ловив.., розкидав.., ходив.., розчісував». 1.7. Бесіда за питаннями. • Що вам відомо про замовляння? З якою метою їх використовують у народі? • Яким буває дощ у природі? Чи завжди він є вчасним? • З яким настроєм звертається герой твору до дощика? Про що це свідчить? • Доберіть з поезії дієслова, які характеризують дощик як живу істоту. (Ловив, розкидав, стукав, їв, ходив, розчісував, йшов). • Як герой твору розуміється з природою? • Дощик для хлопчика необхідність чи випадковість? Свою думку вмотивуйте. • Чи боїться герой твору дощика? Чим це пояснити? • Як, на ваш погляд, поставиться дощик до замовлянь героя? • Що ви відчували, коли потрапляли під дощ? • Які ви знаєте прикмети, загадки, прислів’я, приказки про дощ? 1.8. Додатковий матеріал про дощ як явище природи. 1.8.1. Прислів’я. • Від дощу не у воду, а від вогню не в полум’я. • Добре дивитися на дощ, стоячи під дахом. • Дощ у жнива — як п’яте колесо до воза. • Дощ іде, а гість їде. • Чоловік — не глина, а дощ — не дубина, не розмочить і не поб’є. • Дощ вимочить, сонечко висушить, буйні вітри голову розчешуть. • Коробом сонце, а ситом дощ. • Люди дякують дощеві, а подорожні лають. • На дощі змокнеш і в плащі. • Чоловік не з солі, від дощу не розтопиться. • Як нема дощу в час, то нема і хліба в нас. • Як сіно косять, то дощів не просять: самі йдуть. 1.8.2. Загадки. • Коли нема — чекають Коли прийду — тікають. • Мене частенько просять, ждуть, А тільки покажусь — Ховатися почнуть. • Довго нема мене — усе в’яне, А як пройду — знов оживає. • Він скрізь: у полі і в саду, А в дім не попаде; І я тоді лиш з дому йду, Коли вже він не йде. • Сонце вкрилося хмарами, Хтось невидимий в імлі Небо сірими нитками Пришиває до землі. 2. Робота над поезією В. Голобородька «Я вплетений весь до нитки» 2.1. Виразне і вдумливе читання твору. 2.2. Тема: відтворення настрою ліричного героя, який разом із оточуючим світом отримує насолоду від теплого дощу. 2.3. Ідея: уславлення дощу, який надає цілющої сили всьому живому. 2.4. Основна думка: нічого немає кращого за домівку, «наповнену теплом, як гніздо». 2.5. Жанр: пейзажна лірика. 2.6. Проблематика вірша: • людина і довкілля; • значення дощу в природі; • рідна хата для кожної людини. 2.7. Художні засоби у творі. Епітет: «зелене волосся дощу». Метафори: «вплетена дорога... хата... прямокутники дерев... річка... стадо корів... небо», «небо плете». Порівняння: «хата, як гніздо». Повторення: «вплетений...», «хто...». 2.8. Бесіда за питаннями: • Що вам відомо про дощ як природне явище? Яка користь або шкода може бути від нього? • Які твори художньої літератури про дощ вам відомі? (Л. Костенко «Дощ»...) • Через що ліричний герой вплетений у зелене волосся дощу? • Який колір переважає у творі? Про що це свідчить? • Що намагався відтворити у вірші В. Голобородько? Як він сам сприймає дощ? • Чому волосся у дощу зелене? • Що можна побачити, відчути під час читання вірша? • Щоб ви порадили тим, хто потрапив під дощ? VІ. Закріплення вивченого матеріалу 1. Проведення тестового опитування а) «З дитинства: Дощ». 1. Що хоче подарувати герой твору дощику? а) Найулюбленішу іграшку; б) бамбукове вудилище. в) цікаву книжку про різноманітні природні явища. 2. Хлопчик пропонує дощику: а) луску розкидати по городу; б) полити нива; в) розчесати липовий гай. 3. Якої ягоди буде нарвано дощику? а) Сливи; б) вишні; в) абрикоси. 4. Кісточками з ягід дощ: а) захищатиметься від вітру; б) стукатиме у вікно; в) вистеле доріжку до лісу. 5. Сільськогосподарське знаряддя праці, яке згадується в поезії: а) граблі; б) сапа; в) мотика. 6. Дощик буде розчісувати волосся в: а) гаю; б) лісі; в) траві. 7. Герой просить дощика, щоб той: а) не поливав тієї стежки, по якій він йшов; б) гарненько промочив колгоспну ниву; в) не заважав йому збирати суниці. 8. Чим займався хлопчик під час спілкування з дощиком? а) Випасав овець; б) ніс батькові їжу в поле; в) обкопував дерева біля двору. 9. У що буде збирати ягоди герой твору для дощика? а) Горщик; б) глечик; в) миску. 10. Хлопчик до дощика: а) біжить підстрибуючи; б) звертається із замовлянням; в) висловлює претензії. 11. Поезія побудована як: а) монолог ліричного героя; б) діалог між героєм і дощем; в) сповідь перед дощем. 12. Яку дію не просив виконувати герой дощика? а) Танцювати; б) ловити; в) стукати. Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. «Я вплетений весь до нитки» 1. Волосся у дощу: а) сріблясте; б) покуйовджене; в) зелене. 2. Ліричний герой під час дощу йшов по: а) дорозі; б) лісовій стежці; в) бруківці. 3. Горб, на якому знаходиться хата, порівнюється з: а) велетнем; б) птахом; в) чаклуном. 4. На думку автора, дощ плете: а) темна хмара; б) водяна фея; в) небо. 5. Якою у вірші зображена річка? а) Широкою; б) невеличкою; в) глибокою. 6. Що відчувають оточуючі від дощу? а) Радість; б) незадоволення; в) тепло. 7. Яким чином ліричний герой вплетений у волосся дощу? а) Весь до нитки; б) тільки взуття; в) тільки верхній одяг. 8. Усі знають, що дощ: а) приносить щастя; б) перестане; в) допоможе отримати гарний урожай. 9. Хата, наповнена теплом, нагадує: а) райський куточок; б) гніздо; в) колискову немовля. 10. Річка у творі порівнюється із: а) стрічкою; б) дзигою; в) сонячним променем. 11. Продовжіть рядок: «Хто на горбі, той...»: а) належиться; б) насидиться; в) напасеться. 12. Дощем вплетені прямокутники: а) хат; б) дерев; в) птахоферм. Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. 2. Робота на картках Картка № 1 1. Вмотивуйте, через що герой поезії В. Голобородька «З дитинства: Дощ» звертається до дощика як до живої істоти. Відповідаючи, посилайтеся на текст твору. 2. Дослідіть, як автор у вірші «Я вплетений...» сприймає дощ? Свої спостереження обгрунтуйте. 3. Якого кольору були корови, які потрапили під дощ (В. Голобородько «Я вплетений...»)? а) Рябі; б) руді; в) чорні. Картка № 2 1. З чим асоціюється образ дощу з вірша В. Голобородька «Я вплетений...»? Чи нагадує дощ павука? Свої уявлення прокоментуйте з відповідною мотивацією. 2. Як, на ваш погляд, чи дослухається дощ до замовлянь хлопчика з твору В. Голобородька «З дитинства: Дощ»? Власні міркування обгрунтуйте. 3. Що витеше хлопчик для дощика (В. Голобородько «З дитинства: Дощ»)? а) Зубки; б) кілочки; в) брусочки. Картка № 3 1. Охарактеризуйте ліричного героя поезії В. Голобородька «З дитинства: Дощ». Про що свідчить його замовляння? 2. Надайте поради тій людині, яка потрапила під дощ. Вмотивуйте, на підставі чого вони будуть ґрунтуватися. 3. Які дерева згадуються у вірші В. Голобородька «Я вплетений»? а) Ясені; б) тополі; в) дуби. Картка № 4 1. Висловіть свої думки стосовно того, кого письменник вважає під словом «хто» з поезії «Я вплетений...»? Чим зумовлені ці обгрунтування? 2. Чому, на ваш погляд, В. Голобородько згадував із свого дитинства замовляння дощу («З дитинства: Дощ»)? З чим асоціюється дощ? 3. Що пропонується покуштувати дощику (В. Голобородько «З дитинства: Дощ»)? а) Гриби; б) ягоди; в) горіхи. Картка № 5 1. Порівняйте ідейно-художній зміст поезії В. Голобородька «З дитинства: Дощ» і «Я весь вплетений...». Зробіть висновок. 2. Вмотивуйте, як ви ставитеся до рідної домівки. З чим би ви могли її порівняти? 3. Батько хлопчика, ліричного героя поезії В. Голобородька «З дитинства: Дощ», працював у: а) кузні; б) полі; в) пекарні. Картка № 6 1. Дослідіть, з чим пов’язано те, як герой твору В. Голобородька «З дитинства: Дощ» хотів віддячити дощику? Чи щирими були обіцянки хлопчика? Відповідь вмотивуйте. 2. Відтворіть словесну картину на тему «Добрий дядько дощ», застосовуючи ідейно-художній зміст поезії В. Голобородька. 3. Вудилище, яке хлопчик хотів подарувати дощику, було: а) металеве; б) березове; в) бамбукове. VІІ. Підсумок уроку VІІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності ІХ. Домашнє завдання Підготувати інформацію про лелеку; зробити малюнки на тему «Мої улюблені птахи»; опрацювати ідейно-художній зміст фрагменту поеми В. Голобородька «Лелека».